Zsámbék is csatlakozik a Tudományos és Technológia Parkok rendszeréhez
Új típusú gazdaságfejlesztés, innováció és a felsőoktatással való szoros együttműködés a Zsámbéki Tudományos és Technológiai Park fejlesztésének alapköve, melyről 2017. december 15-én állapodtak meg a TTP-be betelepülni szándékozó fejlesztő cégek és szakmai szervezetek.
Zsámbék Város Önkormányzata és az Ipari-, Tudományos-, Innovációs és Technológiai Parkok Egyesület közel egy éves munkájának eredményeként a felsőoktatási együttműködés kialakítása után újabb mérföldkőhöz érkezett a tudományos és technológiai park fejlesztése.
Szakmai szervezetek, főiskola, technológia cégek és feltalálók írták alá azt az együttműködési megállapodást, mely a parkban létrejövő kutatás-fejlesztési együttműködések és fejlesztések magját alkotják.Az együttműködő vállalkozások közös célja, hogy transzparens és értékteremtő fejlesztéseket valósítsanak meg.
Így a gazdasági és társadalmi hasznosság kimutatásával a fejlesztések kiemelt beruházási projektekké válhatnak, egyedi kormánydöntés és kormányelőterjesztés alapjai lehetnek.
A megállapodás aláíró eseményén Horváth László, Zsámbék Város polgármestere köszöntötte a résztvevőket. Köszöntőjében kiemelte a zsámbéki helyi hagyományok és az innováció összekapcsolódósának fontosságát, mely folyamatban a betelepülő vállalkozások és a lakosság is aktív résztvevő.
A TTP létrehozása a város fejlesztésének kiemelt területe, a közeljövőben elérhető pályázati forrásokra mindenképpen pályázni fog a település.
Csenger-Zalán Zsolt, a térség országgyűlési képviselője elismerően szólt a városvezetés terveiről. Zsámbéki lakosként fontosnak tartja, hogy a település és a településre érkező vállalkozások meghatározó szerepet töltsenek be Pest megyében és a régióban. Képviselő úr emlékeztetett a Budapest-Pest megye fejlettségi különbségéből adódó hátrányokra, amire az elérhető fejlesztési források megoldási lehetőséget kínálnak.
Mórucz Norbert, az IPE elnöke szerint Zsámbék fővároshoz való közelsége komoly potenciált jelent, beszállítói hálózatok és az értéklánc elérhetősége mellett a felsőoktatási intézmények tudásbázisa is könnyen hozzáférhető. Ez a kutatási kapacitás és a magasan képzett munkaerő komoly versenyelőny más régiókkal és településekkel szemben.
A Magyar Elektromos Járműipari Egyesület (MEJE) elnöke, Kiss Sándor szerint a zsámbéki kooperáció révén új lehetőségek nyílnak meg az elektromos járműgyártás és a megújuló energia hasznosítás számára, a megállapodásban résztvevő vállalatoknak már több ilyen kezdeményezésük és projektjük van. A „Zöld energiát a zöld rendszámig” program egyik megvalósítási helyszíneként Zsámbék is felkerül ezen iparágak globális térképére.
Az IPE 7 éves szakmai munkájának eredményeképpen 2017 óta a szervezet képviseli Magyarországot a Tudományos Parkok Nemzetközi Szövetségében (IASP).
Jelenleg 10 park már „Tudományos és Technológiai Park” címmel rendelkezik, az országos rendszer 2017-től önálló gazdaságfejlesztési eszközként áll a Kormány rendelkezésére. A rendszer transzparens, K+F+I alapú dedikált finanszírozási modelljének kidolgozására a szakmai szervezet minden nemzetközi és piaci tapasztalatot megoszt a Nemzetgazdasági Minisztériummal.